Pravidla

Jako hráči RPG byste měli znát několik základních principů, na základě kterých funguje naše hra. K seznámení s nimi vám bude, mimo jiné, sloužit i tato stránka. Nezapomeňte, prosím, že nedodržováním pravidel kazíte hru sobě i svému okolí a dlouho vám to neprojde.

Přečtěte si příručku k RPG školce

Škola je založena na systému RPG. RPG (zkratka z angl. Role playing game, česky nejčastěji překládané jako hra na hrdiny) je druh hry, kde hráči zaujímají role fiktivních postav (role-playing – hraní v roli), které si podle daných pravidel vytvoří a za které v samotné hře jednají. V jádru jsou tyto hry formou interaktivní zábavy založené na výpravnosti příběhu, který lze ovlivnit a na kterém lze mít svou fiktivní rolí autentický podíl a také možnost odnést si reálný zážitek, plynoucí z procesu přenesení vlastní vůle do fiktivního charakteru fiktivního světa. Hráč takový svět svou fiktivní rolí tedy ovlivňuje a na základě sobě vlastní libovůle do jisté míry spoluvytváří.

Svět sám a zákonitosti takového světa jsou definovány v pravidlech, která bývají velice komplikovaná a rozsáhlá a neustále dovytvářená a rozšiřovaná. Kompletní a vyčerpávající návod na to, jak se na Hocz hraje, naleznete v příručce k RPG školce. Pravidla chápejte jako jakýsi základ, který je v dalších textech rozveden.

Nad světem RPG zpravidla „bdí“ inteligentní prvek (člověk, program), který dohlíží nad pohybem charakterů a jejich činy a dále rozhoduje (na základě zákonitostí definovaného univerzálního zákona nějakého světa) o následcích konkrétních činů vykonaných hráči. Takový mocný činitel je tedy jakýsi pán světa (game master, dungeon master – pán hry, pán jeskyně, vypravěč), který právě pohyb a dynamiku prostředí neustále dovytváří, usměrňuje a kontroluje, a rovněž přejímá zodpovědnost za postavy, které do světa sám vkládá, jako protivníky nebo přátele hrdinům ovládaným hráči.

Jazykové prostředky na HOCZ

Projekt je tvořen dvojjazyčně – českým a slovenským jazykem – a z toho důvodu je možné komunikovat a hrát pouze v těchto dvou výše uvedených jazycích. Jiným jazykem se na HOCZ bohužel nedomluvíte.

Pro odstranění jazykových bariér mezi češtinou a slovenštinou, zejména mezi českými a slovenskými pojmy, využijte jako pomůcku trojjazyčný slovník pojmů.

Pokračovat k trojjazyčnému slovníku pojmů

Na hocz se také můžete setkat s velkým množstvím slangu, zejména v nonkové (neherní) komunikaci. Pro snazší orientaci v těch nejběžnějších a dlouhodobě používaných slangových výrazech můžete využít Slangový slovníček.

Pokračovat k slangovému slovníku

Chaty – jak na ně a na nich?
  • Každá herní místnost je tvořená chatem. Máme tu mnoho chatů – Velká Síň, Břeh jezera, náměstí v Prasinkách, Příčná ulice atd. Každý chat je jedna herní místnost a to ta, která je nadepsaná v popisu místnosti. Hráčská postava nemůže být na dvou chatech zároveň. V místnosti je přítomna pouze ta postava, která do ní vstoupila. To znamená, že pokud postava není na chatu, ale jen online v levém menu, nemůžete s ní hrát ani mluvit a psát jí na chatu. Myslete na to, že v základu hrajete pouze za svou postavu a ne za žádnou jinou. Pokud to dává smysl (to se týče hlavně fyzického umístění místnosti, např. logicky nemůžete během školního roku hrát v Londýně apod.), může se ke hře v herní místnosti připojit kdokoli.

  • Popis činnosti vaší postavy se píše ve třetí osobě do hvězdiček, mimo ně pak to, co postava povídá. V názorném příkladu to vypadá asi následovně:

    Ronald Weasley *Postává mezi dvěma stoly Velké Síně, ruce v bok.* Špagety, nebo lasagne? To je, oč tu běží! *Mumlá si tiše pod nos.*
  • Do hvězdiček se nepíše jméno postavy, vyvarujeme se i první osoby. Popisujeme pouze to, co naše postava dělá, a ne to, co si myslí. Opět názorný příklad:

    Lenka Láskorádová *Lenka vejde do Zapovězeného lesa a pohodí svými hustými vlasy*
    To ne!
    Blaise Zabini *Cupitám do lesa za Lenkou, protože ji chci přepadnout.*
    Taky ne!

Na chatu se setkáte s množstvím postav, které budou různě barevně rozlišené. Každý druh obyvatele kouzelnického světa má svou vlastní barvu. Stručně s barvami takto:

Červená, žlutá, modrá a zelená barva textu označuje studenty jednotlivých kolejí. Nováčci jsou vyznačeni barvou šedou. Bílá barva náleží zaměstnancům školy. Lososová občanům (studentům, kteří již školu dostudovali a dalším postavám). Fialová se výjimečně používá ve hrách, kde se objevují postavy z jiných zemí. Krom barvy textu existuje i barva podbarvení, která rozlišuje duchy, zvířata a obrazy.

Profesor
Občan
Cizinec
Duch
Zvíře
Obraz

Podrobnější vysvětlení naleznete v Příručce k RPG školce.

  • Zprávy a události rozdělujeme na dva druhy – herní a mimoherní. Herním sdělením se říká RP nebo inRP a popisují vše, co se stalo vaší postavě. Mimoherní sdělení (nonRP nebo RL [real-life]) využíváme zpravidla ke komunikaci mezi hráči a týká se věcí, které se dějí v reálném životě a ne ve hře.
  • Na chatech je zakázáno psát mimo RPG, tedy o záležitostech, které nemají s hrou nic společného. To znamená, že na chatech nesmíte psát za sebe jako za hráče, ale jen za svou postavu. Vaší postavě těžko ujela tramvaj cestou do školy či ráno nadávala na počítač. Na nonRPG hovory tu máte jiné možnosti mimo HOCZ. Jediná místa, kam můžete psát sami za sebe, jsou fóra; kolejní diskuze, kde se řeší kolejní záležitosti; Nemocnice Sv. Munga, kam se zavírají problémoví hráči; Diskuze o RPG, která slouží k probírání reálií, a návštěvní kniha, kde se řeší dotazy neregistrovaných hráčů. Dále se nesmí na chaty dávat odkazy na jakékoli webové stránky, nesmějí se používat emotikony (smajlíci) a jiná interpunkční zvěrstva. Mimoto se smí psát maximálně tři stejné znaky za sebou. Mezi další zákazy patří i vulgarity, které do hry nepatří.

  • NonRPG sdělení se většinou uvozují lomítky. Pozor! Jde opravdu jen o výjimky v krajním případě a jen v rámci organizace hry. Pokud je to možné, pokuste se vždy řešit všechna nonRPG sdělení se spoluhráči přes sovy nebo přímo ve hře (musíte-li například odejít narychlo od počítače, může si vaše postava vzpomenout, že na něco důležitého zapomněla, a odběhnout).

  • Zde přinášíme několik základních pojmů, které byste měli při hraní na Hocz znát:
    • Křišťálová stěna
      Tímto pojmem označujeme rozdíl mezi hráčem (vámi) a vaší postavou. Hráči jste vy osobně, vy, kteří sedíte u počítače. Vy, co tvoříte příběh své postavě. Vaše postava je ta, jež příběh skutečně prožívá. Není vy a vy nejste ona. Postava má jiné jméno, jiný vzhled, vlastnosti a tak dále. Od toho je to hra na hrdiny. Pocity, nehody a zážitky z vašeho osobního a profesního života by se neměly odrážet v chování a vývoji postavy. V tom je kouzlo RPG. Svou postavu rozvíjejte pomalu, postupně. Mějte ke všemu RPG důvody.
    • Metagaming
      Pojmem metagaming označujeme využívání neherních informací. Jako hráč například sledujete dění v nějaké místnosti, ale RPG nejste přítomni, nehrajete tam spolu s ostatními. Tudíž vy sice víte, co se dělo, ale vaše postava nikoliv. U čeho postava nebyla, co se nedoslechla, o tom neví. Například Velká síň je velice rozlehlá místnost a i když vy, jakožto hráč, vidíte všechno, co bylo řečeno a uděláno, vaše postava ne. Bavíte se s někým a to, co si povídá někdo jiný na opačném konci místnosti, vaše postava neslyší nebo nevnímá, a tedy na to nemůže reagovat.
    • Multigaming
      Aktuálně není zakázáno mít více aktivních postav a hrát za ně. Je však nutné respektovat jistá pravidla. Postavy si nesmíte nikterak vzájemně zvýhodňovat, v RPG ani v nonRPG. Takže například přeposílání financí a itemů (věcí z vašeho majetku) z jedné postavy na druhou je zakázané a bude vás čekat trest. Nezřídka je jím i úplně vyloučení ze hry. Zároveň "mulťáctví" je i vynášení informací z cizích spolek, když máte víc postav ve více kolejích, a využívání těchto informací. Celkově jakékoliv zvýhodňování.
    • Rowenina kletba
      V RPG je Rowenina kletba jen pověra. Studenti si o ní šuškají, dospělí si o ní vyprávějí, ale nikdo neví, jak je to doopravdy. NonRPG je to prostředek, kterým se vás někdo snaží upozornit na to, že je na vašem hraní něco špatně. Rowenina kletba se týká zejména mileneckých vztahů mezi postavami. Vztahy jsou něco, co k životu samozřejmě patří, ale takovéto vztahy nejsou součástí života jedenáctiletých dětí, kterými na začátku jste – líbačky, sex, žárlivé scény ve Velké síni. Pokud vás „Rowena“ přistihne, potrestá vás. Čím těžší prohřešek, čím přehnanější vztah, tím těžší trest. Zprvu to snad může být zábavné, když vás přiškrtí špagety, ale takový úder blesku už postava nemusí přežít.
    • Popis postavy
      Popis postavy je text, který má za cíl a účel poskytnout hráči představu, jak vypadá postava, kterou právě na chatu potkal. Slouží k vyjádření jen toho, co je vidět, když se na danou postavu podíváme. Popis lze vidět v profilu postavy, ale také pro zjednodušení na samotném chatu v podobě malého lístečku pergamenu po kliknutí na jméno postavy. S popisy se pojí celá řada zásad a pravidel, jimiž se popis má řídit a podle nichž je hodnocen a schvalován. Popis postavy si budete moci sepsat po tom, co projdete RPG školkou. Podrobnější informace naleznete v pravidlech popisů.
Herní svět na HOCZ a vy

Dostali jste vstupenku do světa Harryho Pottera, nikoli do světa s Harrym Potterem. Dříve, než začnete hrát, měli byste vědět několik důležitých věcí pro vaši další hru.

  • Píše se rok 2090 a více. Hlavní hrdinové i záporáci z knih HP jsou v drtivé většině případů mrtví. Čistokrevnost tak, jak ji známe z knih, prakticky neexistuje. Škola byla mezi lety 2047–2066 zavřená a od znovuotevření uběhlo přes 30 let. Na škole se událo mnoho událostí a informace o nich se můžete dozvědět na kolejních webech nebo od starších spolužáků. Stejně jako dění v kouzelnickém světě obecně naleznete ve výtiscích Denního Věštce, jehož starší čísla si můžete koupit v obchodech jak na Příčné ulici, tak v Prasinkách a také ve 4. patře Bradavické školy v Stormgardeho sháňkách, kde si můžete zakoupit i některé školní pomůcky, které jste si ve spěchu a zmatku nezakoupili před nástupem do školy. Zdrojem informací týkajících se dění na škole jsou školní noviny – Bradavičník.

  • Když nastupujete na školu, je dobré si uvědomit, že vaší postavě je teprve 11 let a k tomu uzpůsobit její chování. Přeci jen je vaše postava vržena do neznámého prostředí, mezi cizí lidi, bez rodiny, pěstounů a kamarádů. Najednou vás začnou peskovat zlovolně vypadající profesoři, starší studenti vás budou pokoušet a kdo ví, co dalšího se vaší postavě může stát. Každoročně se tu setkáváme s hráči, kteří mají problém s hraním RPG a svou malou postavičku považují za mocného nástupce my-nechceme-vědět-koho, drsnějšího než Chuck Norris, lépe znalého kouzel, než býval Copperfield a nikdo na něj nemá, protože je kříženec vlkodlaka s upírem, jehož babičkou byla víla Amálka. Tak takhle to úplně nejde.

  • Vaše postava drží poprvé v ruce kouzelnickou hůlku, začíná se s ní učit, někteří z vás pochází z mudlovských rodin, nemají o všem kolem ani ponětí. Vaše rasa je automaticky člověk, rozhodně nejste přímým potomkem postav z knih J.K. Rowlingové. Všechny ty úžasné vlastnosti, dovednosti a schopnosti, co možná při bloudění světem potkáte, můžete získat během hry, kdy ukážete, že jste zdatný hráč RPG. Pokud máte opravdu nutkání být něčím výjimečným, dříve, než si pustíte fantazii na vandr, obraťte se na správce RPG (mail: rpg@hocz.org). Budete nasměrováni na správnou cestu a veškeré vaše dotazy budou zodpovězeny. Posíláte-li již kompletní žádost, pořádně o ní popřemýšlejte, než-li tak učiníte, a snažte se!

  • Co je dobré vědět:
    • V místech s vysokou koncentrací magie (Příčná ulice, Děravý kotel, Bradavice) nefunguje elektronika.
    • Aby dítěti přišel dopis z Bradavic, musí žít na území Velké Británie minimálně 3 roky.
    • Hlavním prvkem kouzelnické módy jsou hábity. Pokud je vaše postava kouzelnického původu, rozhodně by je měla nosit, protože je to mezi kouzelníky normální ošacení a kdo nemá hábit může působit jako pěst na oko.
    • Jelikož byly Bradavice skoro 20 let zavřeny, hrajeme s tím, že pokud hráč není dítětem některého z absolventů po roce 2066, jeho rodiče nemohli studovat v Bradavicích.
Škola a její fungování
  • RPG školní rok trvá přibližně pět reálných měsíců. Jeden herní školní rok začíná v září, stejně jako ten reálný, a končí na konci ledna. Po něm následují asi třítýdenní prázdniny (ve hře dvouměsíční letní) a přibližně v polovině RL února začíná ve hře další školní rok, který je do konce června. Herní školní roky jsou tedy rozděleny podobně jako pololetí a semestry v reálných školách. Reálné a herní letní prázdniny pak sedí skoro na den přesně, trvají dva měsíce.
  • Výuka na Hocz probíhá formou výkladů, které zadávají profesoři, a úkolů, které vypracovávají studenti. Profesoři pak úkoly hodnotí a známkují.
  • Využívání umělé inteligence může být pro hráče cenným zdrojem získávání inspirace pro vymýšlení vypracování v úkolech, a v tomto případě zakázané není. Používání AI k napsání podstatné části úkolu, eseje či soutěže ale zakázané je. AI v tom případě ubírá potřebnou originalitu a není férová vůči spoluhráčům. V případě, že profesoři budou mít podezření na vypracování s obsahem tvorby AI o různém rozsahu, mají nárok tento text konzultovat mezi sebou. Takto odhalené užití poté bude reflektováno v hodnocení úkolu/eseje.

Vypravěč

Vypravěč má v RPG (a HOCZ je přeci RPG) stěžejní roli. Popisuje děj, provádí vás příběhem, ať už jde o velké honby za pokladem nebo o to, že vám stříkla do očí šťáva z mandarinky, když jste si ji loupali k svačině.

  • Cokoli, co napíše vypravěč, se stane, stalo a tak to prostě je. Vypravěči se neodmlouvá, nonRPG se na něj nereaguje a už vůbec se s ním nedohaduje.

    Vypravěč Ze stromu u jezera spadne větev a bouchne Povola do nohy
    Daedalus Povolo // vypravěči a proč bouchla právě mě?!
    Vypravěč Větev se vznese do vzduchu a začne bušit do Povola, aby pochopil, že si za to může sám.

    V příkladu si můžeme dovolit trochu nadsázky, ale v ostré hře bývá vypravěč nekompromisní.

  • Pokud se stane, že na chatu vypravěč nefiguruje, snažíme si vystačit sami, ale přesto dodržujeme pravidla. Každý hráč ovládá jen svou postavu, okolí ovlivňuje svým chováním, nikoli diktováním podmínek. Hráčům je zakázáno jakkoli popisovat děj jiné postavě. To smí jen a pouze vypravěč. Například:

    Matt O'Connell *Kouká jak Ariadna jde kolem, když nenápadně natáhne nohu, o kterou Ariadna zakopne, praští sebou do bahna na cestě a celý její hábit je fujky.*
    Ne-e!

    Matt O'Connell *Kouká jak Ariadna jde kolem, když nenápadně natáhne nohu, aby zakopla.*
    Ariadna Allan Anderson *Zakopne o Mattovu nohu, jen tak tak ale udrží rovnováhu. Otočí se na toho pacholka a vítězoslavně vyplázne jazyk.*
    To je lepší!
RPG upozornění

Může se stát, se na chatu objeví RPG upozornění. To znamená, že někdo porušil pravidla RPG nebo jeho hraní RPG je na samé hranici pravidel a logického myšlení. V takovémto případě se dotyčný hráč, kterému je upozornění směřováno, zamyslí a pokračuje ve hře. Pochopitelně se vyvaruje toho, na co ho vypravěč upozornil. Na RPG upozornění se samozřejmě nikterak nereaguje, nedohaduje se s ním a jedná se podle jeho pokynů. Pokud máte pocit, že bylo upozornění neoprávněné, můžete si to vyřídit mimo chat. Když se zeptáte v Diskuzi o RPG a uvedete den a chat, velice pravděpodobně se tam od někoho dozvíte, kdo vám RPG upozornění poslal, a můžete mu pak napsat soukromě.

Nemocnice Sv. Munga

Lékařské zařízení vaší postavě umožní zotavit se ze zranění a nemocí, které utrží. Při upoutání na lůžko nemůžete opustit příslušné oddělení, ale přátelé za vámi mohou zajít na návštěvu. Zvláštní oddělení u Sv. Munga je věnováno ztraceným případům. Tam jsou odsunuti hráči, kteří závažně porušili pravidla RPG, stali se mulťáky či jinak nevhodně narušovali hru. O jejich osudu je později rozhodnuto. Mulťáky se rozumí multiúčty, kdy si jeden hráč vytvoří více postav a navzájem je pak mezi sebou zvýhodňuje (přeposílá si peníze nebo pomůcky apod.). Tyto prohřešky se řeší zpravidla individuálně; odebráním přeposlaných věcí a peněz nebo banem, se kterým není možné za postavu dále hrát. Samotné hraní za více postav není zakázáno.

Malé RPG tresty – "leštění pohárů"

K usměrnění hráčů, kteří narušují hru na chatu (nelogickým hraním postavy, spamováním apod.), používáme na Hocz leštění pohárů. Jedná se o mimoherní trest (čili pouze pro hráče, pokud je zlobivá postava, dostane trest herní), který konkrétního hráče na určitou dobu odhlásí ze hry. V takovém případě se objeví na chatu například toto:

Vypravěč Profesor Tobias Rein poslal studentku Stormy Templeton leštit kobylám kopyta na 10 minut.

To znamená, že jste vyhozeni po určenou dobu ze stránek HOCZ a vaše postava šla leštit kobylám kopyta. Po uplynutí trestné doby se zase můžete přihlásit a pokračovat ve hře.